пятница, 4 марта 2016 г.

Шановні студенти групи 3-АД
Зробіть конспект лекції в зошит. В кінці лекційного матеріалу питання,  на які Ви повинні відповісти в коментарях.
Бажаю успіхів!!!
Лекція.

Рухливі ігри під музику

 Одним з основних чинників естетичного виховання і розвитку творчої активності дітей дошкільного віку є музичне мистецтво. Звертаючись безпосередньо до почуттів, музичне мистецтво виховує у дошкільнят емоційну чуйність, здатність співпереживання, створює настрій радості, піднесення.
Великі потенційні можливості естетичного впливу полягають в народній музиці. Народні музичні ігри ненав'язливо, часто у веселій ігровій формі знайомлять дітей із звичаями та побутом народів, працею, дбайливим ставленням до природи, життєлюбством, почуттям гумору.
З музичним фольклором діти знайомляться в практиці дошкільних закладів на музичних та інших заняттях, у повсякденному житті, на досугах і при участі в народів святах. Народна музика викликає інтерес дітей, при носить їм радість, створює гарний настрій, знімає відчуття страху, занепокоєння, тривоги - словом, забезпечує емоційно - психічне благополуччя.
Гра - природний супутник часто життя дитини, джерело радісних емоцій, що володіє великою виховною силою. Народні ігри є традиційним засобом педагогіки. Народні ігри відображають спосіб життя людей, працю, національні звичаї, уявлення про честь сміливості, бажання володіти силою, спритністю, витривалістю, швидкістю, і красою рухів, проявляти кмітливість, витримку, творчу вигадку, винахідливість, волю, прагнення до перемоги. Радість руху, музики поєднується з духовним збагачення дітей. У них формується стійке, зацікавлена, шанобливе ставлення до культури рідного краю, створюється емоційно позитивна основа для розвитку патріотичних почуттів: любові та відданості Батьківщині. Присутність в грі музики, що супроводжує, її спочатку до кінця розвиває творчий прояв дітей у ритміці, в співі, грі на музичних інструментах. Граючи, дитина починає імпровізувати, створювати «свій» музично-ігровий образ, танець. Відбувається ненасильницький, природне розвиток музично-сенсорних здібностей дітей: активізується слухове увагу дітей, накопичується первісна орієнтування в мові музики. Діти засвоюють уявлення про тембрі і динаміці, висоті звуків і ритму. Вчаться моделювати звуковисотні і ритмічні відносини мелодії.
Рухлива гра сюжетного характеру, яка проводиться з музичним супроводом, викликає у дітей більшу зацікавленість і проходить значно жвавіше. Музика піднімає настрій дитини, вимагає її рухатися енергійніше, красиво, відповідно до характеру і форми музичного твору.
Використання музики під час проведення рухливих ігор є одним з активних спілкувань дитини з музикою. При цьому одночасно вирішуються завдання фізичного і музичного виховання дошкільників. Добираючи музику до гри, потрібно враховувати вік дітей, особливості сприйняття, рівень музичної підготовленості, а також анатомо-фізіологічні можливості рухового апарату. Кожний рух у грі має своєрідний характер, тому важливо знайти для нього відповідний музичний супровід. Наприклад, біг, стрибки на місці або з просуванням вперед потребують легкої, бадьорої музики; плавні рухи руками, повільна ходьба – наспівної, спокійної.
Музичні твори для ходьби та бігу в різному темпі, підскоків, стрибків підбирають яскраві, виразні, з чітким фразуванням контрастного характеру. Не можна довільно змінювати темп музики, підстроювати його під рухи дітей, доповнювати акорди, робити купюри. Це порушує характер музики, негативно впливає на її правильне сприйняття. У рухливих іграх основна роль відводиться руховим завданням, і музика повинна сприяти їх виконанню. В іграх, складених з вправ, що виконують в індивідуальному темпі (стрибки в гору, лазіння, метання в ціль), а також в іграх естафетного характеру – музика зайва.
В усіх вікових групах дитячого садка завдяки музиці підвищується рухова активність дітей (кількість локомоцій у ходьбі, бігу в середньому підвищується на 10-15%). Рухлива гра з музичним супроводом ефективніше сприяє формуванню правильної постави, координації рухів та їх удосконаленню. Радіючи музиці та відчуваючи красу своїх рухів, дитина емоційно збагачується, переживає піднесення, стає життєрадісною.
Перед тим як розпочати гру, дітям дають прослухати музич­ний твір, щоб вони зрозуміли його зміст, звертають їхню увагу на характер твору та на яскраві засоби музичної виразності, що відбиваються в рухах. Так, наприклад, говорять: «Послухайте, діти, як ходить, перевалюючись, клишоногий ведмедик і реве низьким голосом». Музика повільна, у низькому регістрі. Або: «Послухайте, діти, яка весела, швидка музика, у високому регістрі. Це зайчики весело стрибають на галявині, шукають грибочки, щавель, бігають з місця на місце».


 «Вигадай свій танець» (для дітей від 6 років). Ведучий стає у центр круга. У такт музиці (швидкій або повільній) він виконує декілька різних танцювальних рухів, інші копіюють його танець. Потім він торкається до котрогось учасника, той виходить у центр, вигадує свій танець, і далі по колу.
«Подаруй рух». Учасники стають у коло. Звучить весела музика. Ведучий починає танок, виконуючи якісь однотипні рухи протягом 15-20 секунд. Інші повторюють ці рухи. Потім кивком голови він дає знак наступному починати свої рухи в такт музиці, і далі подібне продовжується по колу.
«Танець п’яти рухів» (автор Габріела Рот, для дітей від 5 років). Для виконання вправи необхідний запис з музикою різних темпів тривалістю 1 хвилина кожного темпу.
1. «Плин води» – плавна музика, текучі, пластичні, м’які рухи. 1 хвилина.
2. «Перехід через гущавину» – імпульсивна музика, різкі, сильні, чіткі рухи, бій барабанів. 1 хвилина.
3. «Зламана лялька» – неструктурована музика, хаотичний набір звуків, рухи незавершені. 1 хвилина.
4. «Політ метеликів» – лірична плавна музика, тонкі витончені ніжні рухи. 1 хвилина.
5. «Спокій» – спокійна тиха музика або набір звуків, що імітують шум води, морський прибій, звуки лісу. Учасники стоять нерухомо, «слухають» своє тіло.
Після закінчення вправи запитайте в дітей, які рухи їм найбільше сподобалися, що легко виходило, а що ледве-ледве.
«Весела зарядка» (автор Афонькін С. Ю., для дітей від 4 років).
Ведучий розповідає, а інші показують у русі. «Щоб машина запрацювала, треба завести мотор. Людина, що спить, схожа на незаведену машину (діти «сплять»). Кожен з вас – господар свого тіла. Ви можете його «завести» і «вимкнути». Спробуймо. Ви – кошенята, що прокинулися. Витягніть лапки, випустіть кігтики, підніміть мордочки. А зараз ви – комашки сонечка, що впали на спину. Лапки догори, намагайтеся перекотитися зі спини на лапки. А ось ви – тигри, що крадуться у джунглях. Станемо осіннім листочком, що коливається на вітрі. Політаємо, як листочок, що відірвався. Вдихнемо якнайглибше і перетворимося на повітряні кульки, спробуємо підстрибнути і злетіти м’яко і плавно. Тягнемося вгору, як жирафи. Пострибаємо, як кенгуру, щоб стати такими ж спритними і сильними. А тепер ми – маятники, важкі, громіздкі, покачаємося з боку в бік. А зараз ми пілоти, заведемо мотор літака і злетимо. Зігнемося, як лук індіанця, і станемо пружними. Яка ваша нога сьогодні більше і вище пострибає? А скільки разів ви присядете, щоб понюхати квіточку? Молодці!»
«Танець вогню» (для дітей 5 років). Танцюристи щільно стають у коло, руки піднімають вгору. В такт бадьорій музиці опускають і піднімають руки, імітуючи полум’я. Вогнище ритмічно погойдується то в один, то в інший бік, стає то вищим (танцюють, ставши навшпиньки), то нижчим (присідають і погойдуються). Дме сильний вітер, і вогнище розпадається на маленькі іскорки, які вільно розлітаються, кружляють, з’єднуються одна з одною по дві, три, чотири. Іскорки світяться радістю і добром.
«Дзеркальний танець» (для дітей від 5 років). Учасники розподіляються на пари. Звучить будь-яка музика. Хтось із пари – дзеркало, він з точністю прагне повторити танцювальні рухи іншого. Потім пари міняються ролями.

«Намисто» (для дітей від 5 років). Учасники стають у щільне коло. Вони – намистинки красивого намиста. Тісно притискаються, кружляють на місці, не відриваючись один від одного, бігають по «шиї хазяйки», так само щільно притиснувшись. Ведучий підходить до «намиста» і намагається «розірвати» його. Якщо йому це вдається, намистинки «розсипаються» по підлозі й котяться по ній. Ведучий ловить їх по черзі, міцно тримаючи за руку першу, та – другу, спійману ведучим, третю і так далі, доки ведучий не збере знову все намисто і не зробить його щільним і міцним. Перша спіймана намистинка стає ведучою.
«Ліс» (для дітей від 5 років). Ведучий: «У нашому лісі зростають берізка, ялиночка, дуб, верба, сосна, травичка, квітка, гриб, ягода, кущики. Виберіть самі собі рослину, яка вам подобається. За моєю командою ми перетворимося на ліс. Як ваша рослина реагує на: тихий, ніжний вітерець; сильний холодний вітер; ураган; дрібний грибний дощик; зливу; спеку; ласкаве сонце; ніч; град; заморозки?»


 Питання:
1. Скласти власну музично - рухливу гру.(запис в зошиті)
2.Ваша власна думка про естетичний розвиток дітей за допомогою музично - рухливих ігр.
( відповідь в коментарях)
Матеріали приймаються до 09.03.2016 року.
  
Результат пошуку зображень за запитом "фото дети играют"

7 комментариев:

  1. Музично-рухливі ігри всебічно впливають на розвиток дитини.Вони мають дуже великий вплив на розвиток естетичного виховання дошкільників.Завдяки музичним іграм у дитини може піднятися настрій,гра активізує пізнавальну діяльність дітей, розвиває художньо-образне мислення. Також збагачує почуттєву сферу дітей,сприяє розвитку уяви,спостережливості.Дитина намагається розрізняти темп,ритм пісні,вчиться співвідносити рухи з музикою.Гра активізує слухову увагу дітей ,діти вчаться бути самостійними,ту чи іншу ігрову ситуацію обігруюють по-своєму!

    ОтветитьУдалить
  2. Музично - рухливі ігри задовольняють потребу організму дитини в русі, сприяють збагаченню її рухового досвіду та музичного розвитку. За допомогою ігор у дошкільнят закріплюються різноманітні вміння і навички основних рухів, розвивається вміння емоційно переживати ігрову ситуацію використовуючи музично – рухові навички для розвитку ігрового сюжету, розвиваються такі важливі фізичні якості як швидкість, спритність, витривалість, а також музичні здібності: ритмічність, музична пам'ять, смак, увага. Музично-рухливі ігри є найкращим засобом для розвитку у дітей самостійності та організованості, кмітливості та творчості.

    ОтветитьУдалить
  3. Рухливі ігри ніколи не залишать дітей дошкільного віку байдужими. А якщо така діяльність проводиться ще й під музичний супровід, то ефективність занять збільшиться в кілька разів. Саме тому на різних розважальних заходах для дітей проводять найрізноманітніші музичні рухливі ігри.
    При цьому одночасно вирішуються завдання фізичного і музичного виховання дошкільників. З одного боку – рухливі ігри це чудовий засіб фізичного виховання дошкільнят. З іншого – музика розвиває естетичні почуття у дітей. Рухи під музику — одна з форм музичного виховання дітей, що доз¬воляє їм активно проявити себе. Рухи органічно пов’язані з музикою, під яку їх виконують. Вони по¬винні розкривати її зміст, відповідати характеру, формі, динаміці, темпу й ритмові музичного твору.
    Рухливі ігри з музичним супроводом допомагають дітям полюбити музику, , загострюють сприйняття, розвивають музичний слух та чуття ритму, збагачують дітей новими му¬зичними знаннями.
    Веселі ігри необхідні ді¬тям не тільки для розваги, а й для їхнього фізичного, розумового, морального й естетичного розвитку

    ОтветитьУдалить
  4. Музично-дидактичні ігри — це навчальні матеріали, які дають змогу допомагати дітям в ігровій формі комплексно сприймати музичні твори, викликати у дітей зорову, слухову і рухову активність і тим самим розширювати їхнє сприймання музики у цілому й сприяти естетичному розвитку дитини.
    Специфіка музично-творчої діяльності така, що в процесі творення можна не тільки фіксувати результати імпровізації, а й ознайомлювати дітей з найхарактернішими і найважливішими засобами виразності завдяки чому у дитини формуэться естетичний смак на музику...

    ОтветитьУдалить
  5. Останнім часом активно відроджуються культурні цінності нашого народу, які донедавна були забуті та викоріненні зі свідомості українців. Одним із таких культурних надбань є народна гра, яка відображає характер, темперамент, почуття, побут, звичаї українців. Народні рухливі ігри - неоціненний виховний скарб, який залишили нам наші прадіди. У результаті життя й побуту мільйонів людей протягом віків в Україні сформувалися самобутні народні ігри, які шліфувались і перевірялись досвідом людей багатьох поколінь. У них як у дзеркалі відображаються звичаї нашого народу, їх побут й уявлення про світ. Кожна гра, кожна забава має свої специфічні функції та розвиває фізичні й моральні якості.Музично-рухливі ігри впливають і на естетичний ровиток дитини. Граючи дитина пізнає світ, і бачи в ньому красу.
    В українських народних рухливих іграх часто використовується природний матеріал (шишки, гілочки, жолуді, камінчики тощо). Більшість ігор супроводжується віршованим текстом. Що дає змогу побачити усю красу в поезії та природі.
    Також часто використовуються ігри з музичним супровідом, що дає змогу дізнатися про різновиди музики та навчитися слухати її.

    ОтветитьУдалить
  6. Рухи під музику зміцнюють дитячий організм. Задоволення, щ0 йо­го дитина дістає в процесі гри, завжди супроводжується значними фізіо­логічними змінами в її організмі, покращується дихання і кровообіг. Веселі ігри й танці збуджують, нервову систему і викликають посилену діяльність вищих відділів головного мозку, пов'язаних з асоціативними інтелектуальними та вольовими процесами. Музично-ритмічні рухи сприяють формуванню моторики, поліпшу­ють осанку. У дітей з'являються такі якості рухів, як легкість, польотність, пружність, спритність, точність, швидкість та енергійність. Завдя­ки музиці рухи дошкільників набувають емоційного забарвлення, стають більш чіткими, виразними і красивими. Веселі ігри й танці необхідні ді­тям не тільки для розваги, а й для їхнього фізичного, розумового, морального й естетичного розвитку.

    ОтветитьУдалить
  7. Вже давно відомо, що музика впливає на естетичне, духовне, психологічне, моральне розвиток людини. Діти до музики набагато восприимчивее, ніж дорослі, тому музичні ігри для дітей повинні бути невід'ємною складовою виховного процесу. Музичні гри для малюків розвивають фантазію й уяву, залишаючи в душі дитини незгладимий слід.
    На сьогоднішній день у всіх дошкільних закладах в обов'язковому порядку включена програма музичного розвитку дитини. Для різних вікових груп дана програма істотно розрізняється. Це можуть бути і музично-дидактичні ігри для дітей, і розвиваючі музичні ігри, і музичні рухливі ігри для дітей.

    ОтветитьУдалить